Nowoczesny, neutralny klimatycznie dom o architekturze nawiązującej do historycznego i etnograficznego dziedzictwa Mazowsza. Projekt został wyróżniony w konkursie „Dom w krajobrazie”, zorganizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Jest to dom o prostej, zwartej i przeszklonej od południa bryle, umożliwiającej pasywne ogrzewanie, a minimalizującej straty ciepła i koszty budowy.
Przesuwne, drewniane żaluzje służą do regulowania ilości słońca docierającego do środka. Pozwalają otworzyć wnętrza na otaczający krajobraz albo ukryć je przed niechcianymi spojrzeniami.
Solarny dach w połączeniu z pompą ciepła oraz permakulturowy ogród zawierający rozwiązania retencjonujące wodę, przybliżają mieszkańców do niezależności energetycznej i żywnościowej.
“Oddychające” ściany zewnętrzne ze sprasowanej słomy i duża ilość gliny i drewna we wnętrzach wraz z grawitacyjną wentylacją zapewniają zdrowy mikroklimat i dobre samopoczucie.
W sercu domu znajduje się (inspirowany tradycyjnymi, masywnymi piecami) murowany trzon, będący pasywnym magazynem energii i usztywniający konstrukcję. Dzięki zgrupowanii w nim wielu funkcji (pieca/kominka, łazienki, kuchni, schodów, pionów instalacyjnych), pozostała przestrzeń może być dowolnie dzielona i przebudowywana, w miarę zmieniających się z biegiem czasu potrzeb mieszkańców.
projekt 2021
organizator konkursu Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z OW SARP
powierzchnia użytkowa 140m2
konstrukcja szkielet drewniany wypełniony kostkami sprasowanej słomy
materiały drewno, sprasowana słoma, wełna drzewna, tynk gliniany, tynk wapienny, cegła niewypalana
systemy pompa ciepła, dachówka solarna, naturalna wentylacja, ogrzewanie pasywne
zagospodarowanie terenu permakulturowy ogród jadalny, retencja wody deszczowej, ekologiczna oczyszczalnia ścieków
projekt mech.build
współpraca projektowa Edyta Kaszuba, Anna Zawadzka-Sobieraj



