Zatopiony w południowym stoku wzgórza dom ze spektakularnym widokiem na lśniące w oddali wody zbiornika elektrowni Żar. Jasny dach i detale nadają dynamiki surowej, czarnej bryle stojącej na tle ciemnej ściany lasu.
Dom jest przestronny, jasny i ciepły. Drewniany szkielet wypełniony kostkami sprasowanej słomy wykończony jest od wewnątrz glinianymi tynkami. Obłożone od zewnątrz opalanym drewnem ściany oddychają i regulują wilgotność.
DOM SZYTY NA MIARĘ
Mieszkańcy to para interesująca się okresem średniowiecza i uczestnicząca w rekonstrukcjach historycznych. Na wyższej kondygnacji znajduje się pracownia, w której tworzą swoje stroje. Poprzez przeszkloną ścianę, łączy się wizualnie i przestrzennie z dwukondygnacyjnym salonem. Bezpośrednio z sypialni dostępna jest duża garderoba mieszcząca repliki dawnych ubiorów i broni.
Długa antresola ma wbudowaną w balustradę biblioteczkę i podłużne okna o niskich parapetach, na których można usiąść albo się położyć. Zakończona jest oknem kadrującym górę Żar, na której szczycie znajduje się zbiornik elektrowni. Jest to otwarte jednocześnie na salon i otaczającą przyrodę, odosobnione i spokojne miejsce do pracy i odpoczynku.
Na poziomie niższym znajduje się salon, w którym toczy się większość życia. Sięga aż do wyeksponowanej konstrukcji dachu salon, a w jego centrum znajduje się metalowe palenisko. Duże, południowe okna wpuszczają mnóstwo naturalnego światła i otwierają wnętrze na otaczający krajobraz.
Obie kondygnacje domu są połączone schodami wewnętrznymi i dostępne też bezpośrednio z zewnątrz.
System dostosowanych do topografii terenu wygodnych schodów i tarasów wykonanych z lokalnego kamienia łączy dom z otoczeniem i mniejszym, samowystarczalnym energetycznie warsztatem. Ten budynek gospodarczy ogrzewany jest pasywnie przez przylegającą do niego południową szklarnię z masywnymi, magazynującymi ciepło ścianą i podłogą. Płaski dach służy jako użytkowy taras. Obok, od strony wjazdu na teren, znajduje się wiata garażowa zaopatrzona w zorientowane na południe panele fotowoltaiczne.
lokalizacja Porąbka
projekt 2024
budowa 2025
klient prywatny
powierzchnia użytkowa 240m2
konstrukcja szkielet drewniany wypełniony kostkami sprasowanej słomy
materiały drewno, miejscowy kamień
systemy pompa ciepła, oczyszczalnia ścieków z polem rozsączającym, własna studnia, wentylacja grawitacyjna, pasywna szklarnia z masą termiczną, fotowoltaika z magazynem energii